Δράση για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος-Διάλεξη για υγιεινές διατροφικές συνήθειες

Αγαπητοί γονείς, σας κάνουμε γνωστό ότι:

1.Την  Τρίτη, 4 Ιουνίου 2019 τα καπάκια φορτώθηκαν  και ξεκίνησαν  το ταξίδι τους για να ανακυκλωθούν και να μεταμορφωθούν σε εκπαιδευτικό υλικό για τους μαθητές των ειδικών σχολείων της Πάτρας. Το σχολείο για τη συμμετοχή του στη δράση «Τα ευέλικτα καπάκια» συγκέντρωσε  200 κιλά καπάκια!!  Ελπίζουμε να βοηθήσουμε όλοι να συνεχιστεί αυτή η δράση και να συνδράμουμε  σε αυτή την προσπάθεια ανταποδοτικής ανακύκλωσης. Η δράση  έχει διαρκή χαρακτήρα. 2. Σήμερα  Παρασκευή  7  Ιουνίου  2019  τα βιβλία   μένουν  στο σχολείο.3. Με χαρά σάς ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει στις εκδηλώσεις που οργανώνει ο Σύλλογος Προστασίας Υγείας και Περιβάλλοντος Περιοχής Κέντρου Υγείας Χαλανδρίτσας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Στο πλαίσιο αυτής της  δράσης, η οποία θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Κυριακής  9 Ιουνίου 2019 στον Προφήτη Ηλία Οβρυάς Πατρών, θα εκτεθούν έργα  των  μαθητών των Α΄, Β΄ και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας που αναδεικνύουν τη σημασία της οικογένειας στη διαχείριση του φυσικού περιβάλλοντος. Πώς, δηλαδή, μπορούν να ευαισθητοποιήσουν και να εμπνεύσουν την οικογένειά τους, τους φίλους τους και τη γειτονιά τους. Το σχολείο και ο σύλλογος σάς καλούν να παραβρεθείτε.4. Με αφορμή το ευρωπαϊκό σχολικό πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος 2018-2019 στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, τη Δευτέρα 10 Ιουνίου και ώρα 11:30 π.μ. θα πραγματοποιηθεί  διάλεξη στο χώρο του σχολείου στους μαθητές  με θέμα: «Μαθαίνω για τα φρούτα, τα λαχανικά και το γάλα» από διαιτολόγο-διατροφολόγο του Υπουργείου Παιδείας  σχετικά με τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες και την αξία των φρούτων, λαχανικών, γάλακτος και γαλακτοκομικών προϊόντων στη διατροφή του παιδιού, στο σώμα και την υγεία του, καθώς και την αξία της άσκησης στην υγεία του. Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας καλεί να παραβρεθείτε για ενημέρωση.Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση , παρακαλούμε  να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Η Δ/ντρια  του σχολείου

Σοφία  Πασχαλίδου