Διανομή φυλλαδίων υγιεινής διατροφής από τους μαθητές της Δ΄ τάξης στην περιοχή της Χαλανδρίτσας στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θεματικό Άξονα: “Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην”, με τίτλο: “Τρώω Φρούτα και Λαχανικά και Κινούμαι Πιο Σωστά” προγραμματίστηκε δράση των μαθητών/τριών της Δ΄ τάξης στον κεντρικό δρόμο της Χαλανδρίτσας την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, από τις 10:00 π.μ. έως τις 11:30 π.μ. Οι μαθητές/τριες μοίρασαν φυλλάδια που δημιούργησαν με τη συνεργασία της εκπαιδευτικού κας. Λάγιου Αναστασίας, με τίτλο: “Μαμά, Πεινάω! Ας Φτιάξουμε να Φάω”, με σκοπό να μας προτείνουν ιδέες και συνταγές για υγιεινό πρωινό και κολατσιό. Αυτή η δράση αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές/τριες να αναπτύξουν δεξιότητες νου, μάθησης, ζωής, επιστήμης και τεχνολογίας. Κεντρικός άξονας της πραγματοποίησης των δράσεων αποτελεί η φιλοσοφία του σχολείου για ενεργή συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις και διάχυση στην τοπική κοινωνία.