Παρασκευή του Λαζάρου

Παρασκευή 26 Απριλίου. Παραμονή του Σαββάτου του Λαζάρου. Το πρωί, αφού συγκεντρωθήκαμε όλοι στο σχολείο, ξεκινήσαμε με τα πόδια για τον Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου όπου και συμμετείχαμε στην Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία των Τίμιων Δώρων. Στο τέλος της Ακολουθίας, ο πατήρ Δημήτριος μας μίλησε για την Ανάσταση του Λαζάρου, τα Πάθη του Χριστού και την Ανάστασή Του. Εμείς, για να δείξουμε την ευγνωμοσύνη μας, είπαμε τα Κάλαντα του Λαζάρου και ευχηθήκαμε Καλό Πάσχα σε όλους. Λίγο αργότερα και αφού επιστρέψαμε στο σχολείο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και της ΣΤ’ τάξης επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο για να ευχηθούν στους μικρούς μαθητές Καλό Πάσχα, δίνοντας μια ευχετήρια κάρτα και λέγοντας τα Κάλαντα του Λαζάρου. Και εκείνοι, με τη σειρά τους, μας κέρασαν καραμέλες δίνοντας τη δική τους κάρτα με ευχές. Και του χρόνου!