Γνωριμία με το άθλημα της Πετοσφαίρισης

Ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου μας προγραμμάτισε στα πλαίσια του μαθήματος Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με την ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Πελοποννήσου και τα Δημοτικά Σχολεία Βασιλικού και Φαρρών την παρουσίαση του αθλήματος Πετοσφαίρισης (βόλεϊ) για τους μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων. Η δράση θα υλοποιηθεί την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 στο γήπεδο της Χαλανδρίτσας (grass volley) με υπεύθυνο τον ομοσπονδιακό προπονητή Πετοσφαίρισης και εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Σταύρο Γεράνιο.

Η ενημέρωση θα περιλαμβάνει:

• Αναφορά στην ιστορία του αθλήματος

• Πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής και τους κανονισμούς

• Βιωματική προσέγγιση των τεχνικών δεξιοτήτων του αθλήματος.

• Αγώνες 4 εναντίον 4

Η δράση θα ξεκινήσει στις 09.00 και θα τερματιστεί στις 12.00 και θα υλοποιηθεί εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

Σε περίπτωση ακύρωσης η δράση θα μεταφερθεί σε μεταγενέστερο χρόνο κατόπιν συνεννόησης των διευθυντών και των εκπαιδευτικών.