Επαναλειτουργία των σχολείων

Αγαπητοί γονείς και παιδιά,

Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με αριθ. Πρωτ. 63417/ΓΔ4/25-05-20, τα  σχολεία όλης της χώρας  επαναλειτουργούν από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 μέχρι και την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

Σας ενημερώνουμε ότι:

1. Το Ωρολόγιο πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά με εξαίρεση το Ολοήμερο Πρόγραμμα, το οποίο αναστέλλει τη λειτουργία του προσωρινά. Άρα, οι μαθητές θα προσέρχονται στις 8:15 και θα τελειώνουν τα μαθήματά τους στις 13.15.
  2. Οι σχολικές αίθουσες διαμορφώθηκαν έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η ελάχιστη απόσταση μεταξύ των μαθητών/μαθητριών  τουλάχιστον 1,5 μ. σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε0ΔΥ.Οι τάξεις χωρίστηκαν σε υποτμήματα Α και Β , ώστε ο αριθμός των μαθητών/μαθητριών κάθε τμήματος να είναι 6 έως 10 το πολύ άτομα.
  3. Τα υποτμήματα με τον χαρακτηρισμό Α και Β όλων των τάξεων θα λειτουργούν εναλλάξ, δηλαδή τη μία εβδομάδα τα Α θα λειτουργούν Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή και τα Β Τρίτη-Πέμπτη και την επόμενη εβδομάδα αντίστροφα, δηλαδή τα Α θα λειτουργήσουν Τρίτη- Πέμπτη και τα Β Δευτέρα- Τετάρτη –Παρασκευή.

Η ενημέρωση των γονέων  για το τμήμα που ανήκει το παιδί τους και την ημέρα που θα έρθει στο σχολείο θα γίνει με email από τη Διευθύντρια του σχολείου, αλλά και τηλεφωνικά από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Δείτε πώς  θα προσέρχονται τα παιδιά  στο σχολείο  σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΔευτέραΤρίτηΤετάρτηΠέμπτηΠαρασκευή
Την 1η εβδομάδα 01/06–05/06/2020  ΑΒΑΒΑ
Την 2η εβδομάδα 09/06– 12/06/2020ΑΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣΑΒΑΒ
Την 3η εβδομάδα 15/06– 19/06/2020ΑΒΑΒΑ
Την 4η εβδομάδα 22/06– 26/06/2020ΒΑΒΑΒ
  • Ακόμα σας πληροφορούμε ότι για την επαναλειτουργία του σχολείου έχουν προηγηθεί μια σειρά από προπαρασκευαστικές ενέργειες:

• Σχολαστική γενική καθαριότητα όλων των χώρων.
  • Απολύμανση των αιθουσών, των γραφείων, των εργαστηρίων, της αίθουσας εκδηλώσεων, κλπ. καθώς και των ανοικτών χώρων.
  • Προμήθεια θερμομέτρου υπερύθρων μετώπου άνευ επαφής και μασκών (μιας χρήσεως) για τους μαθητές που θα ασθενήσουν.
  • Αντισηπτικά με αντλία, χαρτομάντιλα μιας χρήσης, υγρά πανάκια μιας χρήσης για επιφάνειες σε όλες τις αίθουσες.

Η επαναλειτουργία του σχολείου δεν σημαίνει προφανώς ότι η πανδημία COVID-19 έχει τελειώσει.

Απαιτείται η υπενθύμιση και η τήρηση των κανόνων (παρακαλούμε να δείτε και τις παρακάτω αναλυτικές ΟΔΗΓΙΕΣ):

• Σχολαστικού και συχνού πλυσίματος των χεριών ή χρήσης αντισηπτικού gel.
  • Διατήρησης των αποστάσεων και αποφυγής της στενής επαφής μεταξύ μαθητών / μαθητριών
  • Χρήσης χαρτομάντιλου ή του εσωτερικού του αγκώνα σε περίπτωση βήχα ή φταρνίσματος
  • Μη ανταλλαγής και δανεισμού προσωπικών αντικειμένων (στυλό, χρήματα τετράδια, βιβλία κλπ.) μεταξύ μαθητών/μαθητριών
  • Άμεσης ενημέρωσης των εκπαιδευτικών σε περίπτωση αδιαθεσίας
  • Παραμονής στο σπίτι σε περίπτωση ασθένειας.

Επισημαίνεται ότι η χρήση μάσκας στο σχολείο δεν είναι υποχρεωτική, αλλά προαιρετική.

Εάν κάποιος γονέας θεωρεί αναγκαίο την παραμονή των παιδιών του στο σπίτι διότι υπάρχουν άτομα στην οικογένεια που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα, χρειάζεται να επικοινωνήσει τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά με το σχολείο και στη συνέχεια να έρθει στο σχολείο για  να υπογράψει μία Υπεύθυνη δήλωση.

Επιπρόσθετα, σας κάνουμε γνωστό ότι το κυλικείο δεν λειτουργεί, γι’ αυτό φροντίστε τα παιδιά να προμηθευτούν με 2 μπουκαλάκια νερού και σπιτικό κολατσιό για να αποφύγουμε το συνωστισμό στις εξωτερικές βρύσες.

Τέλος, τα παιδιά να φυλάξουν τα σχολικά βιβλία, γιατί θα τα επαναχρησιμοποιήσουν τον Σεπτέμβρη για να καλύψουν μέρος της διδακτέας ύλης.

Στα  πλαίσια  των μέτρων προστασίας κατά του κορωνοϊού συνιστάται η αποφυγή φυσικής παρουσίας των γονέων στο χώρο του σχολείου κατά τις ώρες λειτουργίας του.

Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση επικοινωνήστε με τη Διευθύντρια  στο τηλέφωνο 2694022188.

Καλή μας αρχή! Σας περιμένουμε όλους!

Σοφία Πασχαλίδου