Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – “Αθλούμαι χαράζω το μέλλον“

Την  Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2017  πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις που αφορούσαν την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα: “Αθλούμαι, Χαράζω το Μέλλον”. Στόχος των δράσεων  είναι τα παιδιά να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση και να συνηθίσουν έναν τρόπο ζωής και άσκησης  που θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους. Στην Α’ τάξη τα παιδιά γνώρισαν ατομικά και ομαδικά αθλήματα  και κατασκεύασαν  αφίσα κολλάζ στην τάξη, ενώ στο προαύλιο  το διασκέδασαν με παιχνιδοτράγουδα. Τα παιδιά της Β’ τάξης, αφού παρακολούθησαν  ταινία στην αίθουσα της Πληροφορικής με Έλληνες Αθλητές, ζωγράφισαν “Το  άθλημα που θα ήθελαν να κάνουν “ και δημιούργησαν μία πολλή ωραία αφίσα. Οι μαθητές της Γ’ τάξης κατασκεύασαν κότινο , το αλφαβητάρι του αθλητισμού και έπαιξαν παντομίμα. Τα παιδιά της Δ’ τάξης αφού είδαν προβολή ταινίας με την ιστορία των σύγχρονων αγώνων δημιούργησαν αφίσα. Οι μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης έφτιαξαν ένα πολύ ωραίο κόμικ με συνθήματα  τα οφέλη της σωματικής και ψυχικής υγείας. Στην αυλή του σχολείου με την επιμέλεια του εκπαιδευτικού Φ. Α. κ. Τηλέμαχο Ροδόπουλο έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια όπως σκυταλοδρομίες, χειροσφαίριση, ποδόσφαιρο.

Στα πλαίσια αυτής της δράσης την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο πρωταθλητής στην Ποδηλασία κ. Λουκάς Καταπόδης ο οποίος μίλησε σε όλους τους μαθητές για την ωφέλεια της άσκησης στη ζωή μας σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, τους πρότεινε εξάλλου  να κάνουν ποδήλατο στον ελεύθερο χρόνο τους καθώς έτσι θα γνωρίσουν  καλύτερα τον τόπο τους  και θα τον αγαπήσουν.