Ημέρα  Διατροφής   16  Οκτωβρίου

Στα πλαίσια υλοποίησης δραστηριοτήτων με θέμα την άσκηση και τη υγιεινή διατροφή στη ζωή μας στην ευέλικτη ζώνη, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας προγραμμάτισε τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017 την παρασκευή πλήρους πρωινού γεύματος στην τάξη. Στόχος της δράσης είναι η προώθηση της αξίας της καθημερινής κατανάλωσης πρωινού γεύματος. Δηλαδή, όταν τρώμε πρωινό, μπορούμε πιο εύκολα να συγκεντρωθούμε στο σχολείο, έχουμε πιο δυνατή μνήμη και είμαστε πιο καλοί στα μαθήματα, αλλά και πιο γρήγοροι στο διάλειμμα ή στη γυμναστική. Οι μαθητές έφεραν γαλακτοκομικά προϊόντα, δημητριακά και φρούτα από το σπίτι για να παρασκευάσουν το πρωινό τους στην τάξη. Στη συνέχεια δημιούργησαν σουπλά με ζωγραφιές που τονίζουν την ωφέλεια κατανάλωσης των φρούτων τα οποία πλαστικοποιήθηκαν και πήρε ο καθένας το δικό του για το σπίτι. Κατασκευάστηκε αφίσα στη Β΄ τάξη με χρήση κολάζ, η οποία αναρτήθηκε στην είσοδο του σχολείου, ώστε να είναι εμφανής σε όλους τους μαθητές. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης έπαιξαν επιτραπέζιο παιχνίδι με τίτλο: «Το φιδάκι της υγιεινής διατροφής». Τέλος στο διάλειμμα προσφέρθηκε σε όλους φρουτοσαλάτα.