Κάθε σχολείο κι ένα δέντρο για το κλίμα

Μια ηλιόλουστη ημέρα την περασμένη εβδομάδα μάς έκανε να βγούμε για λίγο έξω από την τάξη μας και να περιπλανηθούμε στον κήπο μας. Ξεχυθήκαμε στα παρτέρια όπου βουτήξαμε τα χέρια μας στα χώματα, λερωθήκαμε, σκάψαμε, παίξαμε και φυτέψαμε δεντρύλλια δενδρολίβανου, κυπαρισσιού γλαυκό, μυρτιάς, σπάρτου και Ροδιάς. Στο τέλος, τα ποτίσαμε και δώσαμε υπόσχεση να τα φροντίζουμε και να τα αγαπάμε για να δυναμώσουν και να μεγαλώσουν σαν κι εμάς. Η δεντροφύτευση ανήκει  στη δράση που συντονίζει  η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Π.Ε. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και το Δασαρχείο της Πάτρας  με τίτλο: «Κάθε σχολείο κι ένα δέντρο για το κλίμα». Σκοπός της  δράσης είναι να αναδείξουμε με εκπαιδευτικές δραστηριότητες  τη σημασία του πρασίνου στη ζωή μας και την ανάγκη προστασίας και αειφορικής διαχείρισής του. Κι επειδή τίποτα δεν γίνεται χωρίς τη συνεργασία όλων μας, ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το ενδιαφέρον του. Ειδικότερα, την κ. Αναστασία Βρόντου, μητέρα μαθητή μας διότι, φρόντισε τη μεταφορά των δεντρυλλίων στο σχολείο μας από το Δασαρχείο, τον κ. Κιούλο πατέρα μαθητών μας ,γεωπόνο, για την προθυμία του να επιλέξει κατάλληλα δεντρύλλια για τη σχολική αυλή.Τέλος, την Αντιδήμαρχο  Καθαριότητας, Φωτισμού και Κοινωνικής Πολιτικής κ. Εύα Μπερδένη, για την πολύτιμη συνεργασία της. Ευχόμαστε να ριζώσουν  και να ομορφύνουν την αυλή του σχολείου  και τη ζωή μας!