Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Ενδοσχολική επιμόρφωση  στο περιβάλλον της ηλεκτρονικής μάθησης eclass

Τον τελευταίο καιρό οι ραγδαίες αλλαγές  που συντελούνται σε όλους τους τομείς δημιουργούν αναπόφευκτα νέες συνθήκες στο χώρο της εκπαίδευσης.

Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών αποτελεί μία από τις σημαντικές παραμέτρους της αποτελεσματικής λειτουργίας του σχολείου και ταυτόχρονα βασικός μοχλός ανανέωσης και εκσυγχρονισμού του εκπαιδευτικού συστήματος.

Στα πλαίσια της ενημέρωσης για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε σήμερα, Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2020, ενδοσχολική επιμόρφωση στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Κυριακούλα Παπαμιχαήλ.

Στόχος του σεμιναρίου ήταν να αποκτήσουν οι εκπαιδευτικοί τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες στο ψηφιακό περιβάλλον της πλατφόρμας e-class προκειμένου να τις αξιοποιήσουν παιδαγωγικά στο διδακτικό τους έργο.

• Ειδικότερα, οι εκπαιδευτικοί μπόρεσαν να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους σε θέματα σχεδιασμού και δημιουργίας  εργασιών στο περιβάλλον της ψηφιακής τάξης « e-class».
  • Να εξοικειωθούν με τις βασικές λειτουργίες του ψηφιακού περιβάλλοντος τόσο του εκπαιδευτικού όσο και του μαθητή.