Επίσκεψη στο χωριό του συμμαθητή μου, το όμορφο Μίραλι.

Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017 όλοι οι μαθητές του σχολείου με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς των τάξεων επισκέφτηκαν το γραφικό γειτονικό χωριό, Μίραλι. Βρίσκεται χτισμένο στις πλαγιές του Παναχαϊκού. Στόχος της δράσης είναι η γνωριμία του τόπου των συμμαθητών, μιας και οι περισσότεροι μαθητές μας μεταφέρονται καθημερινά από όμορες περιοχές, η σύσφιξη των σχέσεων και η ανάδειξη των ιστορικών και φυσικών αξιοθέατων της περιοχής. Εκεί μας υποδέχτηκαν με χαρά τα μέλη του πολιτιστικού συλλόγου και οι λιγοστοί κάτοικοι που μας μίλησαν για την ιστορία του τόπου. Πεζοπορώντας φτάσαμε στο ύψωμα του Αγίου Κωνσταντίνου, όπου θαυμάσαμε τα παραδοσιακά σπίτια του χωριού και από κει στην πετρόχτιστη εκκλησιά του Αγίου Νικολάου. Τέλος βρεθήκαμε στη λιθόστρωτη πλατεία με τις βρύσες για παιχνίδι και φαγητό από τα χέρια των γυναικών του χωριού και σουβλάκια από τα μέλη του συλλόγου. Περάσαμε υπέροχα! Ευχαριστούμε όλους για τη ζεστή φιλοξενία.