Πανελλήνια και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σύμφωνα με το Υπουργείο  Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  η 27η Σεπτεμβρίου ορίζεται ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σε συνδυασμό με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού 2019. Η σημερινή ημέρα ήταν αφιερωμένη στην άθληση και στον υγιεινό τρόπο ζωής

Το  σύνθημα  για τη φετινή χρονιά είναι: «Αγαπώ την άθληση. Αγαπώ την υγεία μου».

Το σχολείο μας την ημέρα αυτή βρέθηκε στον αθλητικό χώρο στο Κτήμα Γουρδούπη στην περιοχή Ρέντες στη Χαλανδρίτσα μαζί με τα δημοτικά σχολεία της Ερυμάνθειας και του Σταυροδρομίου του Δήμου Ερυμάνθου.

Εκεί ο εκπαιδευτικός της Φυσικής Αγωγής κ. Τηλέμαχος Ροδόπουλος, που είχε και την επιμέλεια των δράσεων ,σε συνεργασία με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των όμορων σχολείων σχεδίασαν αερόβιες κινητικές δραστηριότητες όπως: βάδην, τρέξιμο, σκυταλοδρομίες και ομαδικά αθλήματα, ποδόσφαιρο και πετοσφαίριση.