Το ταξίδι της Ανακύκλωσης ξεκινά

Την περασμένη Τρίτη 13 Φεβρουαρίου είχαμε τη μεγάλη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την  Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Ελένη Αντωνακοπούλου, η οποία μας μίλησε σχετικά με την ανακύκλωση, περιλαμβάνοντας την ιστορία της, τη σημασία της για το περιβάλλον και την κοινωνία, και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να συμβάλουμε σε αυτήν.

Ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και ιδεών σχετικά με την ανακύκλωση. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό που οι μαθητές/τριες  μοιράστηκαν  τις απόψεις τους, τις εμπειρίες τους, αλλά και τις ιδέες τους για το πώς μπορούν να συμβάλουν στην προσπάθεια της ανακύκλωσης στο σχολείο και στο σπίτι τους.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με ένα κάλεσμα προς δράση, καθώς οι μαθητές/τριες μπορούν να ενθαρρυνθούν να αναλάβουν πρωτοβουλίες για την προώθηση της ανακύκλωσης στο περιβάλλον τους. Σε ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία σας κ. Ελένη!