Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος  με τίτλο: «Γνωρίζω τον τόπο μου-Γνωρίζω τον τόπο του συμμαθητή μου» προγραμματίστηκε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών για τους μαθητές/τριες της Δ΄ και Ε΄ τάξης. Σκοπός της επίσκεψης η ανακάλυψη αντικειμένων από την περιοχή Σταυρού Χαλανδρίτσας που έχουν έρθει στο φως με την σκαπάνη των  Αρχαιολόγων  με τη χρήση του παιχνιδιού «Ο κρυμμένος θησαυρός». Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων, ώστε να συνεργαστούν, να παρατηρήσουν και με σχετική ταχύτητα  να εντοπίσουν στις προθήκες τα εκθέματα που ζητούσε το φύλλο εργασίας που κρατούσαν στα χέρια τους. Στόχος  του παιχνιδιού είναι να μάθουν τα παιδιά μέσα από ένα ταξίδι στο παρελθόν για το μυκηναϊκό πολιτισμό και τους Μυκηναίους στις διάφορες πτυχές της ζωής τους (καθημερινή ζωή, καλλωπισμός, ένδυση, κόμμωση, αλλά και εργασία, ασχολίες/επαγγέλματα, εμπόριο, ταξίδια, θρησκεία, κ.ά.). Να βρουν ομοιότητες με τη σημερινή εποχή και να οδηγηθούν σε ανάλογα συμπεράσματα. Τέλος η επίσκεψη αποτελεί μια καλή ευκαιρία για να δημιουργήσουν στον 3d εκτυπωτή του σχολείου αντικείμενα εκείνης της εποχής.