Ασφάλεια στο σπίτι

Σήμερα μας επισκέφτηκε ο κ. Γιώργος Δασούκης,ηλεκτρολόγος και εργαζόμενος του Ομίλου ΤΙΤΑΝ. Η επίσκεψή του είχε ενημερωτικό χαρακτήρα και αφορούσε την επισήμανση ανασφαλών καταστάσεων που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ατύχημα στο παιχνίδι, στο σπίτι ή στο σχολείο.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων έθεσαν ερωτήματα και ακολούθησε συζήτηση με στόχο την καλύτερη κατανόηση των αιτιών που προκαλούν τα ατυχήματα καθώς και των τρόπων αποφυγής τους.

Κι αυτό, γιατί είναι σημαντικό στην παιδική ηλικία να δημιουργηθούν αντανακλαστικά ασφαλείας που θα βοηθήσουν στην πρόληψη των παιδικών ατυχημάτων. Είναι πολύ σημαντικό, γονείς, εκπαιδευτικοί και παιδιά, να γνωρίζουμε τα σημεία-παγίδες που υπάρχουν σε κάθε χώρο του σπιτιού και μπορούν να βάλουν σε κίνδυνο την ασφάλειά μας.