Το σχολείο πάει Πανεπιστήμιο

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 οι μαθητές/τριες της Ε΄και ΣΤ τάξης  του  σχολείου μας επισκέφτηκαν  το Γεωλογικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους για τη συμμετοχή τους στο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα:”Τα ορυκτά και τα πετρώματα “έχτισαν”τον πολιτισμό μας”.Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της Δράσης: “Ημέρες Γνωριμίας των Σχολείων της Περιφέρειας με το Πανεπιστήμιο Πατρών” αφενός και αφετέρου στα πλαίσια υλοποίησης του Περιβαλλοντικού Προγράμματος με τίτλο: “Ο λόφος με τα κρυμμένα μυστικά”.

Να τι έγραψαν τα παιδιά από την επίσκεψή τους εκεί:

Μας  έδειξαν   τον απαραίτητο εξοπλισμό ενός  γεωλόγου, όπως  γιλέκο, κράνος, σφυράκι, πυξίδα και κατάλληλα παπούτσια και μας ξενάγησαν στους χώρους της σχολής.  Είδαμε πάρα πολλά πετρώματα και μας εξήγησαν πόσα πολλά χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας, όπως το ορυκτό άλας, το γνωστό μας αλάτι, το φθόριο στην οδοντόκρεμα κ.α.  Παρακολουθήσαμε  ένα βίντεο για τη δημιουργία του σύμπαντος και της Γης και είδαμε πετρώματα μέσα από μικροσκόπιο.

Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία που γίναμε μικροί γεωλόγοι για μια μέρα” !