Δημοτικά Τραγούδια & χοροί στα χρόνια της Επανάστασης

Συμμετέχοντας στις δράσεις για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, μαθητές/τριες του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2020-21 με την καθοδήγηση των γονιών τους, έψαξαν στο διαδίκτυο, σε βιβλιοθήκες, πήραν συνέντευξη από τον παππού και τη γιαγιά, γνωστούς  και φίλους και κατέγραψαν μεγάλο αριθμό δημοτικών τραγουδιών.

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας επιθυμώντας να επαινέσει αυτή την προσπάθεια αποφάσισαν να προχωρήσουν στην έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους και όλες που βρήκαν τη δύναμη και τη διάθεση σε συνθήκες πανδημίας να εργαστούν και να μας παραδώσουν υλικό. Ιδιαίτερα τον Ζαχαρόπουλο Δημήτρη, μαθητή της Δ΄ τάξης, τον Γεώργιο Βγενόπουλο μαθητή της Στ΄ τάξης για το σχολικό έτος 2020-21 και τον κ. Αντρέα Θεοδωρόπουλο, κάτοικο της περιοχής μας.