Ενημερωτική Ημερίδα με θέμα: «Ασφαλές διαδίκτυο – Διαδικτυακός Εκφοβισμός»

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Το  Χαμόγελο του Παιδιού» και  την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Νηπιαγωγείου – Δημοτικού Σχολείου Χαλανδρίτσας διοργάνωσαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στις 11 Φεβρουαρίου. Το πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης υλοποιήθηκε την Τετάρτη, 19  Φεβρουαρίου  2020 και ώρα 10:00 το πρωί στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας από την ψυχολόγο κ. Ελένη Παλούμπη, επιστημονικό συνεργάτη του Οργανισμού, για τους  μαθητές της  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με θέμα «Ασφαλές Διαδίκτυο και διαδικτυακός εκφοβισμός». Ο εθισμός στο διαδίκτυο είναι μια σχετικά νέα μορφή εξάρτησης και επειδή αναφέρεται στη περίπτωση όπου το διαδίκτυο αποκτά μεγαλύτερη σημασία και προτεραιότητα στη ζωή του εφήβου από τους φίλους, την οικογένεια και τα μαθήματά του. Γι’ αυτό και πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους γονείς το απόγευμα της ίδιας ημέρας και ώρα 6.00 με την ίδια θεματική ενότητα.Εκτός από την ενημέρωση για προειδοποιητικές ενδείξεις για τον εθισμό στο διαδίκτυο, παρέχει τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που  κρίνονται απαραίτητες για να αναλάβουν τον ρόλο του συνεργάτη του εκπαιδευτικού για την από κοινού διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας. Ευχαριστούμε το Χαμόγελο του Παιδιού για τη συνεργασία και ευχόμαστε και σε μελλοντικές δράσεις.