Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

Η 16η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής. Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου, με αφορμή την ημέρα αυτή, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η δράση «Υγιεινό πρωινό στην τάξη» σε συνεργασία με τους γονείς του σχολείου. Στόχος της δράσης είναι η διάδοση και υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών από τα παιδιά και η κατανόηση της αξίας του υγιεινού πρωινού.

Οι μαθητές έφεραν από το σπίτι και μοιράστηκαν μεταξύ τους γάλα, δημητριακά, μέλι, μαρμελάδες, φρυγανιές και φρούτα και με τη βοήθεια των δασκάλων τους ετοίμασαν και απόλαυσαν ένα γευστικό πρωινό παρέα με τους φίλους τους. Στη συνέχεια, ζωγραφίζοντας με θέμα το υγιεινό πρωινό, έφτιαξε το κάθε παιδί το δικό του σουπλά. Την επόμενη μέρα όλοι οι μαθητές απόλαυσαν μια δροσερή φρουτοσαλάτα από τα φρούτα που είχαν συγκεντρώσει στο σχολείο.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τους γονείς για την προσφορά τους και τον κύριο Πετρόπουλο Χρήστο για το ζεστό φρεσκοψημένο ψωμί του.