Διαγωνισμός : «Re-design,σχεδιάζω ρούχα με σκοπό την ανακύκλωση του υφάσματος».

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που υλοποιεί το σχολείο μας με τίτλο: «Οι τρεις κάδοι με τα δώρα» και τα Περιβαλλοντικά Προγράμματα με θέματα: «Μια φορά δε φτάνει, τα σκουπίδια κύκλους κάνει» και «Δεν είμαι για τη σκούπα ανακύκλωσέ με σου΄πα» οι μαθητές της Δ΄,Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των Εικαστικών κ. Ευτυχίας Μαυρόγιαννη  συμμετείχαν   στον Μαθητικό Διαγωνισμό Σχεδιασμού με θέμα: «Re-design, σχεδιάζω ρούχα με σκοπό την ανακύκλωση του υφάσματος». Ο διαγωνισμός είναι συνδιοργάνωση της Συμβούλου Εκπαίδευσης κλάδου ΠΕ08 Καλλιτεχνικών μαθημάτων σε συνεργασία με τις Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και με τον τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών του 9ου Εσπερινού ΕΠΑΛ. Σκοπός του προτεινόμενου διαγωνισμού  είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να κατανοήσουν ότι όλα τα ρούχα πρέπει να είναι ανθεκτικά, να μπορούν να επιδιορθωθούν και να είναι ανακυκλώσιμα. Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να παραμείνουμε μοντέρνοι/ες χωρίς να χρειάζεται να είμαστε σπάταλοι/ες. Τα έργα θα εκτεθούν στην «Αγορά Αργύρη» στις 26, 27 και 28 Ιουνίου 2024 στα πλαίσια του 3ου εικαστικού event που διοργανώνει ο τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών του 9ου εσπερινού ΕΠΑΛ με θέμα «ΦΥΣΗ-ΜΟΔΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ».