Μουσείο Κυκλαδικής τέχνης ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ 2024 ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΓΓΕΙΩΝ

Με πολλή χαρά σας ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του σχολείου  στον νέο Παιδικό διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής τέχνης με θέμα: «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων». Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού των Εικαστικών κ. Ευτυχίας Μαυρόγιαννη   αποτυπώνουν εικόνες της καθημερινότητάς τους που θα ήθελαν να αφήσουν για τους εαυτούς τους, στους ανθρώπους του μέλλοντος. Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν φέτος σε μια μεγάλη έκθεση στο Κέντρο Τεχνών του Δήμου Αθηναίων τον Σεπτέμβριο, με τη συνεργασία του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ). Μία από τις πιο πλούσιες πηγές με πληροφορίες για την αρχαιότητα σήμερα είναι οι ζωγραφισμένες εικόνες πάνω στα πήλινα αγγεία. Από τα προϊστορικά χρόνια έως σήμερα ο άνθρωπος αποτυπώνει πάνω σε αυτά εικόνες για τη ζωή και τις συνήθειές του και σκηνές από την μυθολογία και την καθημερινή του ζωή. Σήμερα, αντίστοιχες εικόνες βρίσκουμε κυρίως μέσα από το internet και τα social media. Στον φετινό Παιδικό Διαγωνισμό,  τα παιδιά  αναπαριστούν  μία σκηνή από την καθημερινότητά τους, χρησιμοποιώντας ζωγραφική, κολλάζ, φωτογραφία ή μικτή τεχνική και να την εντάξουν μέσα στο περίγραμμα ενός αγγείου. Καλή επιτυχία!