Κατασκευή και διακόσμηση αποκριάτικης μάσκας

Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης βρέθηκαν στο Εργαστήριο κατασκευής και διακόσμησης αποκριάτικης μάσκας στον Πολιτιστικό Πολυχώρο των Παλαιών Σφαγείων του Δήμου της Πάτρας. Είχαν μαζί τους υφάσματα, κουμπιά, κορδέλες, καλαμάκια, τούλι κ.α. για να δημιουργήσουν με την καθοδήγηση ειδικών καλλιτεχνών υπέροχες αποκριάτικες μάσκες με ανακυκλώσιμα υλικά, οι οποίες κοσμούν τον τοίχο του διδακτηρίου μας. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για την  ανακύκλωση και την  επανάχρηση των υλικών. Ευχαριστούμε το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Αχαΐας και τον Δήμο της Πάτρας για την ευκαιρία που μας έδωσαν να συμμετέχουμε στη δράση. Ευχόμαστε να συνεχιστούν!