Σήμερα έχει πανεπιστήμιο

Έχουμε γίνει πια συχνοί επισκέπτες στο Μ.Ε.Τ. του πανεπιστημίου της πόλης μας. Εκμεταλλευόμενοι και την σχετικά κοντινή απόσταση που έχουμε με το πολύτιμο αυτό ίδρυμα, «πεταγόμαστε» συχνά-πυκνά για να πάρουμε συμβουλές, να μάθουμε, να παίξουμε, ν’ ανοίξουμε τους ορίζοντες. Το σχολείο μας λοιπόν έχει καθιερώσει κάθε χρόνο αυτές τις επισκέψεις και οι μικροί μας μαθητές έχουν την ευκαιρία να πάρουν τα οφέλη και να δουν από κοντά  τους θησαυρούς που κρύβει το μουσείο αυτό. Σήμερα σειρά είχαν η Α, η Ε και η ΣΤ τάξη. Κάθισαν στο αμφιθέατρο σαν νέοι φοιτητές και με τη βοήθεια του εξαιρετικού επιστημονικού προσωπικού ενημερώθηκαν για τους κινδύνους του διαδικτύου. Συμμετείχαν με την κριτική τους σκέψη σε συζήτηση και αναζήτησαν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της χρήσης του. Τέλος χάρηκαν την απλωσιά του όμορφου πάρκου της φιλίας παίζοντας με ανεμελιά και προσθέτοντας άλλη μια ωραία μνήμη για τα παιδικά τους χρόνια.