Το πρωινό!Το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας στην τάξη!

Την Πέμπτη στις 10 Νοεμβρίου 2022 πήραμε το πρωινό μας στην τάξη. Το συνηθίζουμε τελευταία, μια φορά το χρόνο να θυμόμαστε ότι το πνεύμα τρέφεται από το σώμα. Μια και η δουλειά μας εδώ είναι το μυαλό και η λειτουργία του, δεν θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε και με την κινητήριο δύναμή του: Τις υγιεινές τροφές. Έτσι λοιπόν, αφού έφερε το κάθε παιδί τα απαραίτητα από το σπίτι οργανώσαμε το υγιεινό πρωινό μας στο σχολείο. Ένα νέο μάθημα, σημαντικό, το μάθημα της καλής και σωστής διατροφής, έχει καθιερωθεί. Αβγά, μέλι, μαρμελάδες, δημητριακά, γάλα, φρούτα το νέο μας μαθησιακό αντικείμενο. Γι’ αυτά άλλωστε μας μίλησε αργότερα και η παιδίατρος κα Μανταλένα Τρανού που ήρθε στο σχολείο μας γι’ αυτό το σκοπό. Ωραίος συνδυασμός: Ένα γερό πρωινό και μια καλή συνομιλία με τη γιατρό μας έμαθε ή μάλλον μας υπενθύμισε πολλά και σημαντικά για την υγεία μας οφέλη που έχει το πλήρες πρωινό. Στην υγειά μας!

Παράλληλα, τα παιδιά της Γ ΄και Δ΄ τάξης στο Μάθημα των Εικαστικών γνωρίζοντας τον Πουαντιγισμό (ζωγραφική με τελείες) τα παιδιά πειραματίστηκαν και σχεδίασαν περιγράμματα με μολύβι φρούτα,λαχανικά και χυμούς.Ύστερα τα γέμισαν με πυκνές τελείες.Έτσι, δημιουργήθηκαν όμορφες,πολύχρωμες εικόνες πρωινού που έγιναν σουπλά για το καθημερινό τους τραπέζι.

Δείτε εδώ ένα ψηφιακό βιβλίο με τις ζωγραφιές των παιδιών.

Book titled 'Πρωινό: Το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας'Read this book made on StoryJumper