Το σχολείο μας εντάσσεται στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών του Υπουργείου Παιδείας

Μετά από απόφαση του Υπουργού Παιδείας, που δημοσιεύτηκε στις 2/07/2018, το Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίτσας εντάσσεται στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από το σχολικό έτος 2018 – 2019.

Έτσι το Σχολείο μας είναι το πρώτο από όλα τα σχολεία του Δήμου Ερυμάνθου που εντάσσεται στο Δίκτυο αυτό και ένα από τα 42 σχολεία του νομού Αχαΐας.

Πιστεύουμε ότι η Σχολική Βιβλιοθήκη υποστηρίζει τη Δια Βίου μάθηση και εκπαίδευση για το περιβάλλον, την αειφορία, τον πολιτισμό και τη λογοτεχνία.

Ελπίζουμε ο Δήμος Ερυμάνθου να βοηθήσει οικονομικά για την κατάλληλη προετοιμασία του χώρου, ώστε να μπορεί να αποτελέσει δυναμικό σημείο ανάπτυξης επιστημονικού διαλόγου, εν δυνάμει χώρο οργάνωσης πολιτιστικών εκδηλώσεων, χώρο προαγωγής της φιλαναγνωσίας και εργαλείο εμπλουτισμού και επέκτασης των προγραμμάτων σπουδών. Ακόμα, υποστηρικτικό εργαλείο για την έρευνα και την οργάνωση της διδασκαλίας.