Τουρνουά ανακύκλωσης μπαταριών “Μεγάλοι-Μικροί κυνηγοί”

Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Πανελλήνιο Σχολικό τουρνουά ανακύκλωσης μπαταριών μια πρωτοβουλία της ΑΦΗΣ και της Οργάνωσης Γης με τίτλο: «Μεγάλοι-Μικροί κυνηγοί».
Είναι μία δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών απέναντι στην ανακύκλωση μπαταριών. Στη δράση αυτή μπορεί να συμμετέχει όλη η οικογένεια συγκεντρώνοντας σε ειδικό σημείο στο σπίτι όλες τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προτού καταλήξουν στον κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου.
Τα σχολεία κατηγοριοποιούνται σε 3 κατηγορίες:
α) Κατηγορία: Σχολεία με 1-50 παιδιά
β) Κατηγορία: Σχολεία με 51-100 παιδιά
γ) Κατηγορία: Σχολεία με 100+ παιδιά

Οι 1οι & 2οι νικητές, από κάθε κατηγορία από τα σχολεία που συμμετέχουν, θα κερδίσουν ένα rubberfloor για το προαύλιο (80 τ.μ.) και ένα tablet για κάθε δάσκαλο.
Ο 3οι νικητές από κάθε κατηγορία θα κερδίσουν: Ένα laptop.
Οι 4οι νικητές από κάθε κατηγορία θα κερδίσουν: Ένα πολυμηχάνημα (εκτυπωτής/scanner).
Οι 5οι νικητές από κάθε κατηγορία θα κερδίσουν: Κασετίνες για όλους τους μαθητές.
Οι 10 πρώτοι κάθε κατηγορίας θα κερδίσουν: Μπλουζάκια Ενθάρρυνσης Ανακύκλωσης για όλους τους μαθητές.