Γίνομαι ξεναγός για δεύτερη φορά στον τόπο μου

Σε συνέχεια υλοποίησης του Ευρωπαΐκού Προγράμματος: «Learning from the extremes” με τίτλο: « Γνωρίζω τον τόπο μου – Γνωρίζω τον τόπο του συμμαθητή μου» υποδεχτήκαμε την Τετάρτη 7 Ιουνίου τους συμμαθητές μας αυτή τη φορά από το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών. Η ξενάγησή μας ξεκίνησε από τον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου,ο οποίος αποτελεί την μητρόπολη της Χαλανδρίτσας.Ρόλο πρωταγωνιστή και οικοδεσπότη  είχαν οι μαθητές της Δ ’ τάξης . Εκεί οι μαθητές της Δ΄ τάξης αξιοποίησαν τις γνώσεις τους και μετέφεραν στους συμμαθητές τους με παραστατικό τρόπο όλα όσα γνώριζαν για την ιστορία του Ναού με τη βοήθεια του π. Νικόλαου. Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για τα παιδιά και συνάμα συγκινητικό για όλους μας. Στη συνέχεια, βρεθήκαμε στον Αρχαιολογικό Χώρο της περιοχής, τον Μυκηναΐκό Οικισμό, όπου οι μαθητές της Στ ΄τάξης με τον δάσκαλό τους ανέλαβαν τον ρόλο του ξεναγού στην περιοχή. Ολοκληρώσαμε τη δράση μας με την υποδοχή όλων των μαθητών στο χώρο του σχολείου για ξεκούραση και κέρασμα, το οποίο είχε  αναλάβει  ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων. Έκπληξη για τα παιδιά ήταν το σταυρόλεξο με τα μνημεία της Χαλανδρίτσας που παίξαμε όλοι μαζί στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου,αξιοποιώντας τον εξοπλισμό που αποκτήσαμε από το Πρόγραμμα.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Φαρρών και τη Διευθύντριά του,κ. Βασιλική Γκολώνη για τη συνεργασία, τον π. Νικόλαο Δεκή και  τους εργαζόμενους στον Αρχαιολογικό χώρο για τη φιλοξενία και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που στέκεται αρωγός σε κάθε μας βήμα.