Συμμετοχή στη δράση:”Έμφυλη Ισότητα” της Διεθνούς Αμνηστίας

Με μεγάλη χαρά σας παρουσιάζουμε έργα των μαθητών/τριών από την Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξη τα οποία παρουσιάστηκαν σε διαδικτυακή εκδήλωση της Διεθνούς Αμνηστίας την Πέμπτη ,7 Απριλίου, 18.30-20.00. Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος της Αμνηστίας “Εγώ και Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα” που εκπονεί το σχολείο μας και τη φετινή χρονιά. Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, παρουσιάστηκαν έργα μαθητών/τριών μας που δημιούργησαν στο πλαίσιο της δράσης για την θεματική ενότητα “Έμφυλη Ισότητα” και μοιραστήκαμε μαζί με τις/-ους εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες άλλων σχολείων από όλη την επικράτεια τις σκέψεις, τους προβληματισμούς και τα συναισθήματά μας σχετικά με το εν λόγω πάντα επίκαιρο θέμα. Τα παιδιά πάντα μας εκπλήσουν με τη δημιουργικότητά τους. Η απλότητα των σκίτσων φανερώνει τις πιο μεγάλες αλήθειες.